قبل از تولید لیزر های پاک کننده تاتو یعنی لیزر کیوسوییچ هر کس که قصد تاتو زدن داشت استرس و وسواس خاصی سر این قضیه که ممکن است تاتو تا آخر عمر پاک نشود داشت. البته در قدیم روش های متنوعی برای پاک کردن تاتو وجود داشت از جمله استفاده از لایه بردار قوی و انواع اسیدها که باعث درد خیلی زیاد و آسیب به پوست می شد و در پاک کردن تاتو های عمیق موثر نبودند. اما پس از تولید اولین نمونه لیزرهای کیوسوییچ در سال 1962 که پالس های لیزری را در نانو ثانیه ارسال می کرد انقلابی در زمنیه پاک کردن تاتو ایجاد کرد که تا به حال هیچ شیوه ای به اندازه این تکنولوژی باعث پاک شدن تاتو نمیشد.

درباره لیزر کیوسوییچ بیشتر بدانید

این لیزر علاوه بر پاک کردن تاتو  انواع کک و مک، لکه های پوستی به دلیل افزایش سن و… را درمان می کند. البته در حال حاضر بیشترین کاربرد لیزر کیوسوئیچ پاک کردن انواع تاتو های بدن و ابرو است. لیزر کیوسویچ با ارسال پالس های نور در نانو ثانیه باعث حذف تاتو می شود. حال در مورد عملکرد این لیزر بیشتر صحبت می کنیم.

لیزر کیوسوییچ پرتو های نوری را به سطح پوست ارسال می کند که فقط توسط جوهر تاتو جذب می شوند، پس از جذب توسط جوهر تاتو در زیر پوست، این جوهر به ذرات کوچکتری می شکند. حال سیستم ایمنی بدن امکان دفع و از بین بردن این ذرات ریز جوهر را دارد.

پس از 3 الی 6 جلسه لیزر با فاصله زمانی مشخص بیشتر تاتو ها پاک می شوند علاوه بر حذف تاتو های مختلف این لیزر انواع کک و مک و لکه های پوستی را نیز در یک الی چند جلسه درمان می کند.

علاوه بر خاصیت تغییر رنگ دانه پوست به حالت اولیه امکان تحریک کلاژن سازی پوست را نیز دارد و از این لیزر برای چین و چروک و افتادگی پوست و حتی برای درمان جای جوش و اسکار نیز استفاده می شود.

کاربرد لیزر کیوسوییچ

کاربرد لیزر کیوسوییچ

1. پاک کردن تاتو با لیزر

در حال حاضر حدود 45 میلیون آمریکایی دارای خالکوبی هستند. با افزایش تقاضا برای خالکوبی، تقاضا برای پاک کردن تاتو نیز افزایش می یابد. ثابت شده است که پاک کردن خالکوبی با لیزر تنها روش موفق برای پاک کردن ایمن و موثر تاتو بدون ایجاد اسکار یا آسیب به پوست است.

لیزر کیوسوئیچ دارای طول موج های مختلفی است که توانایی پاک کردن انواع رنگ های مختلف تاتو را دارد. در زیر هر طول موج لیزر برای رنگ های مختلف مشخص شده است.

طول موجنام لیزرموثر برای رنگ های
1064 نانومترلیزر کیوسوئیچ اندیاگمناسب برای تاتو مشکی
694 نانومترلیزر کیوسوئیچ روبیمناسب برای تاتو سبز و آبی پر رنگ
755 نانومترلیزر کیوسوئیچ الکساندرایتمناسب برای تاتو سبز و آبی و کم رنگ
532 نانومترلیزر کیوسوئیچ پیکوثانیهمناسب برای تاتو قرمز، نارنجی، و سایه ها

2. پاک کردن انواع لکه های پوستی

لکه های رنگدانه‌ای که به آن لکه‌های قهوه‌ای یا لکه‌های پیری نیز گفته می‌شود، لکه‌های پوستی رایج در پوست هستند که به دلیل افزایش سن یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. ضایعات رنگدانه ای ناشی از ملانین اضافی در پوست است. در حالی که اکثر ضایعات رنگدانه بی ضرر هستند، برخی ملانوم هستند و می توانند با سرطان پوست مرتبط باشند. لیزرهای کیوسوییچ قادر به شکستن ملانین اضافی لکه های خوش خیم و حذف کامل آنها در طی 1 تا 2 جلسه هستند.

همچنین این لیزر انواع لکه دیگر مانند لکه های کک و مک ، لکه ناشی از زخم و جوش را نیز درمان می کند.

بخوانید: هزینه پاک کردن تاتو با لیزر

3. برداشتن رگ های واریسی

ورید های عروقی که معمولاً به آنها وریدهای عنکبوتی یا واریسی گفته می شود، یکی دیگر از لک های رایج پوستی است که می توان با لیزرهای کیوسوئیچ با موفقیت درمان کرد. لکه های عروقی نتیجه عروق متعدد یا بزرگی هستند که مستقیماً در زیر پوست ظاهر می شوند. آنها معمولا قرمز یا بنفش هستند و در تمام اشکال و اندازه‌ها در تمام قسمت‌های بدن، بیشتر روی صورت و پاها شکل می‌گیرند. اگرچه ضایعات عروقی بی ضرر هستند، بسیاری از بیماران به دلایل زیبایی خواهان برداشتن آنها هستند.

لیزرهای کیوسوییچ از انرژی نوری برای تجزیه سیاهرگ ها و مویرگ ها استفاده می کنند و در عین حال بافت پوست اطراف آسیبی نمی بینند. تنها چند جلسه لازم است تا رنگ دانه های رگ شکسته شود و پوست شفاف ظاهر شود.

4. جوان سازی پوست

جوانسازی پوست یک روش بسیار محبوب است که در سراسر جهان انجام می شود. این روش به خلاص شدن از شر لکه های پوستی و انواع چین و چروک مانند خطوط ریز، آکنه، رنگ ناهموار پوست، منافذ بزرگ و غیره کمک می کند. لیزرهای کیوسوئیچ به برداشتن لایه بالایی پوست و تحریک (کلاژن) سلول‌های جدید پوست کمک می‌کنند تا چهره‌ سفت‌تر و جوان‌تر شود. بسیاری از بیماران درمان لیزر Q-switched را به درمان‌های مضر فرسایشی یا کرم‌های بی‌اثر ترجیح می‌دهند.

5. درمان قارچ ناخن پا

قارچ ناخن پا یک بیماری بسیار شایع است و 10 تا 15 درصد از آمریکایی ها آن را تجربه می کنند. قارچ ناخن پا با نام بالینی آنیکومیکوزیس، عفونتی است که در ناخن و بستر ناخن ایجاد می شود که منجر به تغییر ظاهر ناخن می شود. قارچ ناخن پا باعث می شود ناخن زرد، شکننده، ضخیم و شکلی عجیب به نظر برسد. قارچ ناخن پا معمولاً در محیط های گرم و مرطوب مانند اتاق رختکن ظاهر می شود. افرادی که مبتلا به دیابت، ورزشکاران، سیستم ایمنی ضعیف هستند یا زمان زیادی را در آب می گذرانند نیز احتمالاً به قارچ ناخن پا مبتلا می شوند.

بخوانید: عوارض پاک کردن تاتو با لیزر

عوارض لیزر کیوسوییچ

 • احتمال بروز لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای روی پوست که بعد از چند روز خود‌به‌خود رفع می شود.
 • احتمال بروز التهاب پوست که در چند روز رفع می شود.
 • احتمال بروز درد (در ورژن های جدید این لیزر بروز درد بسیار پایین است.)
 • هایپوپیگمنتاسیون (احتمال تغییر نگ پوست که به ندرت رخ می دهد ناشی از قرار گرفتن بیش حد در برابر آفتاب بعد از لیزر است.)

 

مراقبت‏ های قبل از لیزر کیوسوییچ

 1. قبل از لیزر ناحیه مورد نظر را با تیغ شیو کنید.
 2. از استفاده از هر نوع مواد و کرم آرایشی و ضد آفتاب در ناحیه مورد نظر اجتناب کنید.
 3. از برنزه کردن پوست خود اجتناب کنید در صورتی که پوست شما برنزه است و حمام سولار گرفته اید این روش ممکن است باعث عوارض بشود.
 4. قبل از لیزر دارو های رقیق کننده خون مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید: پاک کردن تاتو رنگی با لیزر

مراقبت‏ های بعد از لیزر کیوسوییچ

 • به مدت 4 ساعت ناحیه مورد نظر را خشک نگهدارید و حمام نروید.
 • در صورتی که پزشک پماد یا دارویی تجویز کرده است منظم مصرف کنید.
 • در صورت التهاب پوست می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید به صورتی که پوست خیس نشود.
 • به مدت دو هفته ناحیه که لیزر کیوسوییچ شده است را از نور آفتاب بپوشانید.
 • به مدت یک هفته از اسکراپ و انواع کرم لایه بردار حاوی گلیکولیک یا ویتامین A و رتینول اجتناب کنید.
 • در صورتی که ناحیه لیزر شده در تماس با نور خورشید است از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از لیزر از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • به مدت یک الی دو هفته از سونا، جکوزی و استخر اجتناب کنید.

 

لیزر کیوسوئیچ برای چه افرداری ممنوع است؟

 • افرادی که دارای پوست تاریک‌ رنگ یا برنزه هستند
 • سابقه بروز تبخال
 • افرادی که دارای عفونت، التهاب یا زخم پوستی هستند
 • خانم های باردار و شیرده
 • افراد دارای بیماری‌های خاص (صرع و دیابت)
 • سابقه کلوئید (گوشت اضافی در زخم‏ های قدیمی)
 • افرادی که دارای حساسیت شدید به نور هستند

 

مقالات مرتبط: مراقبت های پس از لیزر تاتو

سوالات متداول در مورد لیزر کیوسوئیچ

آیا لیزر کیوسوئیچ درد دارد؟

نسل جدید لیزر های کیوسوییچ بدون درد است اما نسخه های قدیمی این لیزر مقدار درد در حین لیزر در نقاط حساس مانند گردن ایجاد می کند که قابل تحمل است.

هزینه پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ چقدر است؟

هزینه لیزر کیوسوییچ به برند لیزر، وسعت ناحیه مورد استفاده، نوع استفاده (برای تاتو یا کک و مک و یا لکه)، و به کلینیک مراجعه شده بستگی دارد. به طور متوسط هزینه  لیزر کیوسوییچ برای هر جلسه از 500 تا 1700 هزار تومان قیمت دارد.

چند جلسه لیزر کیوسویچ مشکلات پوستی و تاتو را درمان می کند؟

 • تعداد جلسات برای  پاک کردن تاتو: حدود 3 الی  جلسه ممکن است برای پاک کردن تاتو لازم باشد.
 • تعداد جلسات لازم برای کک و مک و لکه های پوستی: بین یک الی 2 جلسه
 • تعداد جلسات برای جوانسازی پوست: 2 الی 4 جلسه
 • تعداد جلسات برای درمان رگ واریس: حدود 3 جلسه

 

منبع:

https://astanzalaser.com/additional-applications-of-q-switched-lasers/

کلینیک ماه تهران

کلینیک ماه تهران

  درباره کلینیک ماه تهران


  کلینیک زیبایی ماه تهران در زمینه تخصصی پوست، مو، زیبایی و تناسب اندام افتخار دارد با بهره‌مندی از اساتید دانشگاهی، متخصصین بنام و کادری مجرب و مجهز به بروزترین دستگاه‌های تخصصی دنیا در فضایی بالغ بر 4۰۰ متر مربع و محیطی مدرن و آرامش بخش و پذیرایی ویژه، میزبان می‌همانان ارجمند خود می‌باشد.
  در صورت نیاز به مشاوره با شماره های ما تماس حاصل فرمایید یا از طریق فرم زیر درخواست مشاوره خود را ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.


  کلینیک ماه تهران

  خانه
  مشاوره واتساپ
  مشاوره تلفنی
  رزرو نوبت